Daugavpils Üniversitesi

Daugavpils Üniversitesi, öncelikle 1921 yılında “Öğretmenler Okulu” adıyla kuruldu. 13 Ekim 2001 yılında ise bugünkü adı olan Daugavpils Üniversitesi ismini aldı. Daugavpils Üniversitesi, şu anda Avrupa ve tüm dünyada geçerli lisans, yüksek lisans, doktora eğimleriyle, Batı Letonya’daki en büyük yüksek öğrenim kurumu olarak hizmet vermektedir.

Daugavpils Üniversitesi’nin görevi: Bir milletin bilgi seviyesi sosyoekonomik çevreyi ve gelişimde temel etkiyi sağlayan yüksek eğitimi şekillendirir. Amaç, akademik kadroya ve öğrencilere, çalışkanlık, yeni bilgiler edinme konusunda hevesli, keşfetme ve tüm bunları kavrayı topluma aktarma konusunda ilham vermektir. Bu yüzden, Daugavpils Üniversite’sinin sloganı “Kazanmayı getirecek bilgiye doğru” anlamına gelen “Scientia Vinces”’dir. Temel hedefimiz ise toplumun yanısıra öğrencileri eğiten modern bir bilim üniversitesine dönüşmektir.

Daugavpils Üniversitesi, farklı kültürleri barındıran bir çevrede bulunmaktadır ve farklı eğitim kurumlarıyla iş birliği yapmaktadır. Daugavpils Üniversitesi, öğrencilere farklı bir ülkede eğitim ve staj için çok sayıda imkan sağlamaktadır. Böylece, öğrenciler ekstra tecrübe ve Daugavpils Üniversitesi’nde edindiği bilgileri kullanarak yeni bir bakış açısı kazanabilirler. Öğrenciler, bir ya da iki dönemliğine, Daugavpils Üniversitesi’nin Avrupa’daki partner üniversitelerinde Erasmus değişim programıyla okuma imkanına sahiptir. Dahası, öğrenciler yurtdışında Else Marie Tschermak Vakfı’nın burslarıyla farklı etkinliklere katılma imkanına sahiptirler.

Daugavpils Üniversitesi’nin öğrencileri, derslerin haricinde, Öğrenci gazetesi “Lai Top!”, Daugavpils Üniversitesi Genç Bilim Adamları Birliği”, Sağlık Bakım Merkezi, Öğrenci Konseyinde yer alma, Latgale Öğrenci Merkezi, Sanat Okulu Birliği, Doğal Araştırma ve Çevresel Eğitim Merkezi gibi bir çok organizasyonda yer alma fırsatına sahiptir. Öğrenciler aynı zamanda, öğrenci dans topluluğu “Laima”’ya katılma, yeni bir yabancı dil öğrenme ve Daugavpils Üniversitesi Spor Kompleksi’nde spor yapma imkanına sahiptir. Bilimle ilgili tüm öğrencilerin araştırma merkezi ve enstitüsünde çalışma ve bilim topluluklarına ya da uluslararası konferanslara katılma fırsatı bulunmaktadır. Daugavpils Üniversitesi, Letonyada eğitim sağlayan kurumlar arasında en çok sosyal etkinlik barındıran üniversitelerden biridir.

Daha fazla bilgi için: İletişim

 

Lisans Programları Eğitim Süresi Öğretim Ücreti, Avro
Biyoloji 3 2400
Çevre Bilimleri 3 2400
İngiliz Filolojisi 3 2400
Fizik 3 2400
Müzik 4 3250+3750+4250+5000