LİTVANYA ÜNİVERSİTELERİ

Kaunas Teknoloji Üniversitesi

Kaunas Teknik Üniversitesi (KTU) ilk olarak 27 Ocak 1920’de kuruldu. Ardından 16 Şubat 1922’de hükümetin personel ve üniversite kontenjanlarını artırılmasıyla, Litvanya’da kurulmuş en büyük tarafsız eğitim kurumu olma özelliğini aldı. 1930’da Vytautas Magnus Üniversitesi ismini alarak, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, mekanik ve kimya teknolojisi olmak üzere dört alanda uzmanlık eğitimi vermeye başladı.

Vilnius Tech

Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (VGTU) 1 Eylül 1956’da kuruldu. 22 Ağustos 1996’da Litvanya hükümeti üniversiteye, eski bir grand dükün ismi olan Gediminas adının verilmesini kararlaştırdı ve üniversitenin adı Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi olarak değiştirildi. Uzun yıllardır yabancı Avrupada eğitim almak isteyen öğrencilere kaliteli ve Türkiye ve tüm dünyada geçerli eğitim sağlamaktadır.

Vilnius Üniversitesi

Vilnius Üniversitesi 1579 yılında kurulmuştur. Üniversite Doğu ve Orta Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biridir. Köklü geçmişi ile üniversite 430 yıllık geleneği takip eder ancak yine de en yeni innovasyonları ve gelişmeleri yerine getirir ve bunları araştırmlarda, bilimsel çalışmalarda ve derslerde uygulamaktadır.

Vytautas Magnus Üniversitesi

Vytautas Magnus Üniversitesi (VMU) ilk olarak 1922 yılında kurulmuş ve 1930 yılında bugünkü ismini almıştır. 1989 yılında yeniden kurulan üniversite, bugünkü eğitim eğitim ilkelerini de aynı tarihte kazanmıştır.

Klaipeda Üniversitesi

Klaipeda Üniversitesi 1991 yılının Ocak ayında kurulmuştur. Kurum, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde şu anda 100’den fazla program sağlamaktadır. Tüm programlar, araştırma ve teknolojik innovasyonlardan ileri gelen çağdaş bilgilerle uygulanmaktadır ve bu çok gelişmiş üniversite eğitimi ve kişisel yetenek, zeka ve yaratıcık sağlamaktadır. Klaipeda Üniversitesi, şu anda yaklaşık 30 600 mezun öğrenciye sahiptir.

Mykolas Romeris Üniversitesi

Mykolas Romeris Üniversitesi (MRU) Vilniuss ve Kaunas, Litvanya’da yer alan uluslararası bir üniversitedir. Modern, yaratıcı ve girişimci akademik toplum MRU’yu Litvanyadaki üniversiteler arasında sosyal bilimler ve disiplinlerarası araştırmalarda lider üniversiteye yükseltmiştir. MRU 300’den fazla üniversiteyle, kamu ve özel enstitülerle yakın bir işbirliği yapar, akademik, profesyonel ve sektörlerarası çevrelerde yer alır.

Kazimieras Simonavicius Üniversitesi

Kazimieras Simonavičius Üniversitesi (KSU) öncelikle 2003 yılında Vilnius İşletme Hukuku Akademisi adı ile kuruldu. Kazimieras Simonavičius Üniversitesi, bugünkü ismi ile ilk olarak 2012 yılında anılmaya başlandı ve ve yeni yönetimi ve yeni çalışma alanları ile de bu yılda tanıştı. 2013 ve 2016 yıllarında da 7 yeni lisans ve 4 yüksek lisans programında akreditasyonlu almış,

Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi

Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (LSMU, Lietuvos Sveikatos Mokslų Universitetas), Litvanya’daki yüksek öğretim alanında yeni bir soluk olma özelliği taşımakta. 30 Haziran 2010’da Litvanya Parlamentosu, Kaunas’ın (KMU) Eczacılık Fakültesi ile Litvanya Veterinerlik Akademisi’ni (LVA) birleştirme kararı aldı. Şu anda LSMU adını alan üniversite, Litvanya’nın biyomedikal bilim dallarında eğitim veren en büyük üniversitesidir. KMU ve LVA zamanlarından kalma gelenekler ise hala sürdürülmektedir.

Litvanya Spor Üniversitesi

1934 yılında kurulan Litvanya Spor Üniversitesi (LSU), spor ve sağlık bilimleri alanlarında sürekli gelişimi ilkesine dayalı gelenekleri ile hizmet veren özel bir devlet yükseköğretim kurumudur. LSU’nun tarihi 1934’e dayanmaktadır ve bir bağımsız enstitü olarak ilk kez 1945 hizmet vermeye başlamıştır. Şu an ki ismini de 2012 yılında almıştır.

ISM Yöneticilik ve Ekonomi Üniversitesi

ISM İşletme ve Ekonomi Üniversitesi’nin 1999 yılında kurulmasından bu yana, yegâne amacı, hem cesur ve yaratıcı gençlere hem de halihazırda deneyim sahibi olan işletmecilere, kalite odaklı eğitim ve araştırma imkânları sunmaktır. Öğrencilerine; müşteri farkındalığı, dünya çapında farkındalık, uluslararasılık ve sürdürülebilirlik bilinci aşılamak, üniversitenin en önemli öncelikleri arasında yer almaktadır.

Litvanya Müzik ve Tiyatro Akademisi

Litvanya Müzik ve Tiyatro Akademisi (LMTA), müzik, tiyatro, dans ve sinema alanlarında saygın bir kariyer hedefi olan sanatçılar yetiştiren, uluslararası alanda isim yapmış bir akademidir. Sanat eğitiminde uzmanlaşan kurum, ayrıca sanat yönetimi ve sanat araştırmaları alanlarında teori eğitimleri sunmakta ve bunları yaratıcı, sanatsal pratiklerle birleştirerek kendine has bir profil kazanmaktadır.

LCC Uluslararası Üniversitesi

Litvanya’nın Klaipėda şehrinde yer alan LCC Global hem ulusal ve hem uluslararası alanda prestij sahibi bir sosyal bilimler üniversitesidir. 1991’de Litvanya, Kanada ve Amerikan vakıflarının ortaklığıyla kurulan LCC Global, sunduğu gelecek odaklı interaktif eğitim anlayışıyla bölgede kendine has bir üniversite olma özelliğini taşıyor.

Daha fazla bilgi için: İletişim