LİTVANYA SPOR ÜNİVERSİTESİ

Litvanya Spor Üniversitesi

1934 yılında kurulan Litvanya Spor Üniversitesi (LSU), spor ve sağlık bilimleri alanlarında sürekli gelişimi ilkesine dayalı gelenekleri ile hizmet veren özel bir devlet yükseköğretim kurumudur. Baltık Bölgesi’nde spor alanında seçkin bir kurum olan LSU’nun tarihi 1934’e dayanmaktadır ve bir bağımsız enstitü olarak ilk kez 1945 hizmet vermeye başlamıştır. Şu anki ismini de 2012 yılında almıştır.
LSU, uluslararası düzeyde araştırma ve akademik mükemmellik anlayışı ve toplumun sürekli kalkınmasına katkıda bulunma misyonuyla Baltık Bölgesi’nde spor bilimlerinde lider bir akademik ve araştırma merkezi olarak bilinir. LSU şu an 2000’in üzerinde öğrenciye sahip bir üniversitedir. Litvanya’nın en büyük 2. Şehrine kurulu LSU, şehrin tam merkezinde, ulaşım ağlarıyla bütünleşmiş ve kendi konaklama imkanları bulunan bir kurumdur.
LSU, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde özellikle spor odaklı, çalışmaların, araştırmaların ve uygulamaların birbirine bağlı olduğu 19 farklı eğitim programları sunmaktadır. Bu programlarında LSU’ya gelen yabancı öğrenciler sayesinde LSU öğrencilerine kültür çeşitliliği ve uluslararası ortam sağlanmaktadır. Litvanya Spor Üniversitesi, dahil olduğu değişim programları sayesinde öğrencilerine farklı kurumlarda da eğitim alma olanakları sağlayabilmektedir.
LSU, bünyesinde barındırdığı tesis olanakları ile öğrencilerine ihtiyaç duyabilecekleri her türlü uygulama ve teorik bilgiye erişim alanlarını sağlamaktadır. Bunlardan biri olan Spor ve Eğlence Merkezi, öğrencilerin sağlıklı fiziksel aktiviteler ile vücutlarını geliştirirken öz güvenlerini arttırabilecekleri, kendilerini daha iyi ifade etmeyi öğrenebilecekleri ortamlar sağlamayı hedefler ve bunlara yönelik aktiviteler düzenler.
Uluslararası bir ortamda eğitim almış LSU mezunları arasında birçok seçkin bilim adamı, dünyaca ünlü antrenörler ve ünlü sporcular bulunmaktadır. LSU öğrencileri ve mezunları arasında çok sayıda Olimpiyat Oyunları’nın ve dünya ve Avrupa şampiyonalarının şampiyonları ve madalya kazananları bulunmaktadır.

Üniversitenin öğrencilerine sağladığı alanlara örnekler şöyledir;

 • Spor tesisleri
 • Jimnastik salonu
 • Kapalı atletizm alanı
 • Atletizm için atletizm alanı
 • Yüzme havuzu
 • Spor aerobik salonu
 • Eskrim spor salonu
 • Spor salonu
 • Jimnastik salonu
 • Ana spor salonu
 • Güreş salonu
 • Boks salonu

Daha fazla bilgi için: İletişim

Lisans Programları Eğitim Süresi Yıllık Eğitim Ücreti, Avro
Fiziksel Aktivite, Beslenme ve Stres Yönetimi 3 3836
Antrenörlük 4 5204
Fizyoterapi 4 3836
Spor ve Turizm İşletmeciliği 3 2954
Yüksek Lisans Programları Eğitim Süresi Yıllık Eğitim Ücreti, Avro
Fiziksel Aktivite ve Halk Sağlığı 2 2554
Turizm ve Spor Yöneticiliği 1.5 4287
Fizyoterapi 2 2554
Uluslararası Basketbol Koçluğu ve Yönetimi (Ortak Program) 2 2000
Spor Performans Analizinde Uluslararası Master (Ortak Program) 2 2554
Uyarlanmış Fiziksel Aktivite 2 2554
Doktora Programları Eğitim Süresi Yıllık Eğitim Ücreti, Avro
Biyoloji: Fizyoloji (Ortak Program) 4 Ücretsiz
Eğitim: Beden Eğitimi, Motor Öğrenim, Spor 4 Ücretsiz