blog

Yurtdışında Eğitim Süresi ve Sonrası Çalışma İmkanları

Baltık Yurtdışı Eğitim yıllardır ülkemizden yurtdışına eğitim amacıyla gitmek isteyenlere hizmet veren bir kuruluştur. Öğrencilerimiz Litvanya ve Letonya gibi Baltık Ülkeleri’nin en seçkin üniversitelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alma şansı yakalamıştır. Bu bölge sakin yaşamı, güvenli oluşu, sosyal atmosferi ve yoğun öğrenci nüfusu sebebiyle eğitim görme ihtiyacı duyan insanların tercih ettiği bölgelerdir.

Ülkemizden gelecek olan bir çok öğrencimizin aklına takılan önemli bir soru ise gideceği bölgede okurken çalışma ve okul bittikten sonra çalışma ve yaşama imkalarıdır. Yurtdışında eğitim almaya niyeti olan bir çok öğrencimizin bir diğer amacı da okuduğu bölgede çalışmak ve yaşamaya devam etmektedir.

Ayrıca, şu an özellikle mühendislik alanlarında yüksek lisans yapacak olan öğrencilerimiz için özel bir partnerlik oluşturmuş bulunuyoruz. Bu çalışmamızla öğrencilerimize iş bulma konusunda daha yoğun bir destek verebileceğiz.

Yurtdışında Okurken Çalışma İmkanları

Baltık Ülkeleri, eğitim süresince iş konusunda da bazı imkanlar sağlamaktadır. Letonya’ya gelen öğrenciler eğitime başladıkları yıldan itibaren çalışma iznine sahip olmaktadır. Bu sayede yurtdışında okurken çalışma imkanını Letonya’da daha ilk seneden itibaren bulabilirsiniz. Litvanya ise öğrenciler eğitime başladıktan 1 yıl sonra çalışma iznine sahip olmaktadır. Bir yıl dolduktan sonra ülkelerinde okumaya devam edenler aynı zamanda çalışmaya da başlayabilir. Aynı zamanda Letonya, lisans düzeyindeki öğrencilere yarı zamanlı olarak çalışma hakkı, yaz aylarında ise tam zamanlı olarak çalışma hakkı sağlamaktadır. Yine Letonya da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler ise eğitim süresince tam zamanlı olarak çalışma hakkına sahip olmaktadır. Letonya ve Litvanya, okuyan genç nüfusun ekonomilerine katkıda bulunmaları için okurken çalışma imkanlarını her zaman açık tutar.

Yurtdışında Mezun Olduktan Sonra Çalışma İmkanları

Letonya ve Litvanya farklı yönetmeliklere sahip olsa da genellikle ülkelerine okurken çalışma amacıyla gelen öğrencilere, yüksek lisans programlarından mezun olduktan sonra da belli yönetmelikler dahilinde yardımcı olmaktadır. Letonya, yüksek lisans eğitim programlarından mezun olan öğrencilere 9 ay süre ile iş arama opsiyonu sunar. Bu adaylar mezuniyetlerinin sonrasında ülkede 9 ay daha bulunarak iş arama hakkına sahiptir. Litvanya ise lisans ya da yüksek lisans farketmeksizin bir yüksek öğrenim programından mezun olan adaylara, iş arama bulunması için 6 aylık bir süre tanımaktadır. Ayrıca, Litvanya, bu adaylara mezuniyet sonrasında iş bulmaları halinde oturma izini dökümantasyonlarında kolaylık sağlamaktadır.

Hangi Yabancı Diller Avantajdır?

Litvanya ve Letonya, kendi dilleri olan Litvanca ve Letonca ile beraber yoğun olarak Rusça da konuşulmaktadır. Bu ülkelerde çalışmak isteyen adaylar için yerel bir dili bilmek, iş bulma konusunda en büyük avantaj olacaktır. Ayrıca, bir çok uluslararası firma da yabancı çalışan almaktadır. Bu sebeple, çok iyi bir İngilizce dil bilgisine sahip olmak, bu firmalar açısından çok önemlidir.

Hangi Meslekler İş Bulma Konusunda Avantaj Sahibidir?

Baltık ülkelerinde lisans ve yüksek lisans programları esnasında bu ülkelerde çalışarak öğrenciliklerine devam etmek isteyen adaylar için en kolay bulunan işler arasında call center personelliği ve restoranda garsonluk bulunmaktadır. Ayrıca, mezuniyet öncesi ve sonrası avantajlı olan bazı meslek grupları bulunmaktadır. Bunlar arasında bilişim bölümleri ve havacılık eğitimleri ön plana çıkmaktadır. Bunların yanı sıra bölgede bir çok uluslararası şirket bulunmaktadır ve bölgedeki yabancı vatandaşlara istihdam sağlamaktadır. Bu şirketler, İngilizce ve hatta Türkçe bilgisi ile dahi iş olanakları sağlayabilmektedir.

Ayrıca, sahip olduğumuz partnerliklerle özellikle inşaat mühendisliği ve bilgi teknolojileri alanlarında iş bulma konusunda yoğun destek sağlayabilmekteyiz.