blog

Yurt Dışında Eğitime Giderken Gerekli Hazırlıklar

Yurt Dışında Eğitime Giderken Gerekli Hazırlıklar

Yurt dışında harika bir okul ve program buldunuz, kabul edildiniz ve şimdi bu macera için hazırlık zamanı geldi. Yurt dışında eğitime giderken neler yapılmalıdır? Büyük maceranızla başa çıkma rehberini ve ipuçlarını okumaya hazır olun.

 

 1. Doktorunuzu Ziyaret Edin

 

Sizi zor durumda bırakabilecek bir sağlık koşulunuz varsa doktorunuzu ziyaret etmeyi unutmayın. Acil bir durumda işinize yarayabilecek tıbbi kayıtlarınızın bir kopyasını ve reçeteli ilaçlarınızı mutlaka yanınıza alın. Ayrıca, ev sahibi ülkenin aşı şartlarını da gitmeden önce araştırmalısınız.

 

 1. Uçak Bileti Alın

 

Düşük fiyatlı uçak bileti fiyatları ne zaman uçmak istediğinize ve biletinizi nereden aldığınıza bağlı olarak büyük ölçüde değişebiliyor. Bilet alırken tercih ettiğiniz zaman dilimine bağlı kalarak farklı seyahat acentelerinin bilet fiyatlarını karşılaştıran programlarını kullanabilirsiniz.

 

Yine de bir fiyat teklifi değerlendirmeden önce uçuş tarihinde değişiklik yapıp yapamayacağınızı öğrenin. Esnek politikalar sizin yararınıza olacaktır. Sonuçta daha erken veya geç gitmek, gittikten sonra biraz daha kalmak isterseniz en baştan yeni bir bilet almak zorunda kalmak istemezsiniz!

 

 1. Gittiğiniz Ülkenin Yerel Geleneklerini, Kültürünü ve İnsanlarını Araştırın

 

Yurt dışındaki eğitiminize başlamadan önce gideceğiniz ülkeyi tanımaya çalışın. Yakında evinizden farklı bir kültüre, tarihe, coğrafyaya, ekonomiye ve hükümete tanık olacaksınız.

 

Orada yaşayan diğer insanlarla iletişime geçin, filmler ve belgeseller izleyin. Ve bol bol okuyun. Yurt dışında yaşamak yepyeni bir deneyimdir ve bu deneyimi farklılıkları anlayarak zenginleştirmek yine sizin elinizdedir.

 

 1. Dil Becerilerinizi Yenileyin

 

Yerel bir dilin en temel cümlelerini bilmek yurt dışındaki ilk birkaç gününüzü rahat geçirmenizi sağlayabilir. Derslere kaydolun, öğrenmek istediğiniz dili akıcı konuşabilen arkadaşlarınız varsa onlardan yardım isteyin. Telefonunuza dil öğrenme uygulamaları indirin, günlük konuşmalara dair podcast’ler dinleyin.

 

 1. Bütçenizi Kontrol Edin

 

Yola çıkmadan önce para yönetimi hakkında birkaç önemli nokta bulunuyor:

 • Bir banka hesabı oluşturun.
 • Bir banka hesabınız varsa bankanın online hizmetlerine kaydolun. Yurt dışındayken paranızı yönetmenin en kolay yolu bunu internet üzerinden yapmaktır.
 • Banka hesaplarınızdan para çekmek için kullanabileceğiniz bir karta sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Bankanıze yurt dışında olacağınızı bildirin. Aksi takdirde, yurt dışındayken yapılan işlemler hesabınızın kilitlenmesine neden olabilir.
 • İlk günlerde alışveriş konusunda tecrübesiz olmak ve ilk kez alınması gereken malzemelerden dolayı ilk ay için 100 Avro kadar fazladan para bulundurmanızı tavsiye ederiz.

 

 1. Toplanmaya Başlayın

 

Öncelikle uçacağınız havayolu şirketinin bagaj politikalarını öğrenin. Daha sonra aşağıdaki bavul hazırlama taktiklerini değerlendirebilirsiniz:

 

 • İlk iki haftanızı rahat ve temiz bir şekilde geçirmenizi sağlayabilecek seyahat boyutlarında banyo malzemeleri satın alın. Küçük bir havlu ve yeni yıkanmış çarşaf size ilk gecelerinizde özlemini çektiğiniz evin sıcaklığını verebilir.
 • Gerekirse diye yanınıza en az 3 çift ayakkabı alın.
 • Elektronik cihazlarınız için güç adaptörlerini unutmayın.
 • Fön makinesi ve saç düzleştirici gibi aletleri evinizde bırakmayı düşünebilirsiniz.
 • Gözlük veya kontakt lens takıyorsanız, yedeklemeyi unutmayın.
 • Eğitime gideceğiniz ülkenin iklim koşullarına aşina olun ve kıyafetlerinizi akıllıca seçin.
 • Fotoğraf, yemek tarifleri ve birkaç küçük hatırayı da valizinize sıkıştırmayı unutmayın. Özlem anlarında size zannettiğinizden çok daha fazla yardımcı olacaklardır.
 • Yurt dışındaki eğitim deneyiminizi yazarak içselleştirmek için bir deftere ihtiyacınız olabilir.

 

 1. Cep Telefonları ve Ev ile İletişimde Kalmak

 

Yurt dışındaki zamanını nasıl geçirdiğinizi evdekiler merak edecektir. Çoğu öğrenci arkadaşları ve ailesiyle iletişim kurmak için cep telefonunu ve dizüstü bilgisayarını kullanır. Cep telefonunuz için kullandığınız tarifeyi uluslararası bir plana geçirmeniz gerekebilir. Eğer bunu yapmadıysanız normal tarifenizle uluslararası aramalar yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin çünkü sürdürebilir olmaz. Bunun yerine, yerel bir SIM kart edinmeniz akıllıca gözüküyor. Ayrıca yerel bir numara yeni arkadaşlar edinirken kolaylık yaratacaktır. Ve unutmadan telefonunuzun yurt dışında kullanıma kapatılmaması için seyahatiniz öncesi operatörünüzle görüşerek telefonunuzu yurt dışı kullanımına açtırmalısınız.

 

Bazen memleket özlemiyle başa çıkmak için yakınlarınızla oturup uzun uzun konuşmak isteyebilirsiniz. Uzun sohbetler için en iyi seçenekler WhatsApp veya Skype ile bağlantı kurmaktır. İletişim sorunu yaşamamak için gitmeden önce eğer yoksa anne ve babanıza bir hesap açmak isteyebilirsiniz.

 

 1. Kendinizi Zihinsel Olarak Hazırlayın

 

Hoşçakallar yolculuğun bir parçasıdır ve genelde zordur. Bilinmeyene yolculuk heyecanı her bir hücrenize dolmuşken bir de ayrılık ile başa çıkmak kolay olmayabilir. Kendinizi yolculuk öncesi mental olarak hazırlamak ve yakınlarınızla konuşmalar yapmak rahatlatıcı gelebilir.

 

Yurt dışında yaşamak kesinlikle farklı zaman ve kişisel alan kavramlarına sahip insanlarla karşılaşmanıza vesile olacaktır. Yargılayıcı olmadan bu farklılıkları öğrenmeye ve gözlemlemeye hazır olun. Kuşkusuz kendi kültürünüze bakış açınızı değiştirecek ve zenginleştirecek olan da yine bu farklılıklar olacaktır.

 

Yurt dışında tanışacağınız yerel halk kendi ülkenizdeki yaşamınızı merak edebilir. Tipik olarak, ülkenizin dış politikaları hakkında sorular sorulur. Hazırlıklı olmak için ayrılmadan çok önce gazete ve haber dergileri okuma alışkanlığı edinin, böylece hem kendi ülkenizdeki hem de yurt dışındaki güncel olaylar hakkında az çok bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca arkadaşlarınızı ve ailenizi nereye gideceğiniz ve ne yapacağınız konusunda bilgilendirmek isteyebilirsiniz. Güçlü bir sosyal desteğe sahipseniz, tanıdık olmayan bir ortamda yaşamanın zorluklarından kolaylıkla sıyrılabilirsiniz.

 

Başka bir ülkeye ayak bastığınızda asla tam olarak hazır hissetmeyi beklemeseniz bile, bu ipuçlarının ilk adımlarınızı sağlam atmanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz. Şans sizinle olsun!