blog

Ukrayna Üniversitelerinde Eğitim

Ukrayna, eğitim konusunda son zamanlarda birçok öğrencinin hayalinde yer alıyor. Bir Avrupa ülkesi olmasının yanında kaliteli eğitim olanağına sahip olduğundan ve hayat koşullarının ucuz olmasından dolayı, birçok kişi Ukrayna’da eğitim almanın avantajlı olacağına inanıyor. Türkiye vatandaşlarına ülke giriş için vize uygulamasının bulunması ve para biriminin Türk parasından daha düşük olmasından dolayı, siz de Ukrayna’da ucuz yaşam ile kaliteli bir eğitim almayı düşünebilirsiniz.

 

Ukrayna’da Eğitim

Ukrayna’da eğitimi cazip kılan sistem, Rus eğitim modelinin bir devamı olmasıdır. Rus eğitim modelinin devamı niteliğinde olan Ukrayna eğitim sistemi, öğrencilerine yüksek bir kalitede eğitim hizmeti sunuyor. Ayrıca Ukrayna üniversitesi, Ukrayna eğitim sisteminden geçip mezun olan öğrencilerine Europass mavi diploma imkanını sunarak, onların 47 ülkede iş bulma fırsatını veriyor. Siz de Ukrayna’da okuyarak bu mavi diplomaya sahip olabilir ve 47 ülkede iş bulabilirsiniz.

Ukrayna’da eğim almak oldukça kolaydır. Çünkü üniversite okumak için sınav gerekmediği gibi bir diploma puanı şartı da aranmıyor. Öğrenci alımlarını yapışan başvuru ve kontenjana göre ayarlayarak kayıt yapılmaktadır. Başvuru yapmak için lise ya da üniversite diplomanız yeterlidir. Ukrayna eğitim sisteminde eğitim dili Ukraynaca ve Rusça iken bazı bölümlerde İngilizcedir. Örneğin; Sağlık.

Ukrayna’da eğitim görecek ve yurtdışından gelen öğrencilere 1 yıl zorunlu hazırlık ve 4 yıl lisans eğitimi ile birlikte toplamda 5 yıl eğitim ardından mezun olunmaktadır. 1 yıl mecburi hazırlığın amacı ise, öğrencinin hem oradaki kültüre hem de eğitim diline aşina olmasını sağlamaktır. Ukrayna’da zorunlu olan 1 yıl hazırlık eğitimi, eylül ayında başlamakta ve 10 ay sürmektedir. Hazırlık sınıfını okuduktan sonra, bölümümüzü değiştirebilirsiniz. Eğer öğrencinin dil yeterliliği var ise okulun yapacağı sınavları geçtiği takdirde lisans eğitimine de başlayabilir.

 

Ukrayna Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Ukraynada 1 yılı hazırlık sınıfının olması ve bu hazırlık sınıfının eylül ayında başlamasından dolayı, üniversite başvuruları Temmuz ayında başlıyor. Ayrıca başvurular yıl sonuna kadar devam ede bilinmektedir. Çünkü başvuru ve kayıtlar kontenjanlara göre yapılmaktadır. Temmuz ayında başvuru yapamayan ya da bu başvuru tarihini kaçıran öğrenciler için, Ukrayna Üniversiteleri, geç kayıt ya da başvuru için 31 aralıkta başvuru yapma imkanı sunuyor. Normal başvuru döneminde kayıt yapmak daha çok avantaj sağlıyor. Çünkü normal dönemde kayıt yapan biri, 850 saat ders görmektir. Geç başvuru yapan kişi de 850 saat ders görse de hızlandırılmış bir sistem ile eğitim almaktadır.

Ukrayna üniversiteleri yurtdışından kaliteli bir eğim almak için gelen öğrenciler için kayıt esnasında bazı evraklar talep etmektedir. Öğrencilerden talep ettiği belgeler şunlardır;

Lise ya da üniversite diploması (apostilli)

Transkript (apostilli)

Formül A Belgesi (apostilli)

2 adet fotoğraf

Pasaport

 

Ukrayna Üniversitelerinin Denkliği

Yüksek Öğretim Kurulu, 2016 yılında aldığı karar ile, uluslar arası üniversitelerden lisans eğitimini almış ve muzun olan öğrencilerden de seviye tespit sınavını zorunlu kılmaktadır. Denkliğin sağlanabilmesi için, yapışan seviye tespit sınavından 100 üzerinden 40 puan almak gerekir. Eğer 100 üzerinden 40 puan almazsanız, denkliği sağlamıyorsunuz.

Ukrayna Üniversite Fiyatları

Kaliteli eğitim hizmeti sunan Ukrayna’da üniversite fiyatları; şehir, üniversite ve bölüm farklılıklarına göre değişmektedir. Ancak Avrupa’daki eğitim ücretlerini ve Ukrayna eğitim ücretlerini karşılaştıracak olursanız, çok ucuz ve uygun olduğunu göreceksiniz. Modern ve kaliteli olan öğrenci yurtlarını da hesaba eklerseniz yıllık ödeyeceğiniz 1.500 ila 3.500 Amerikan Dolarıdır.

Yurtdışından gelen öğrenciler Ukraynaca ve Rusça dilini bilmeleri halinde, bu dilleri bildiklerini belgeleyerek 1 yıl hazırlık sınıfının ücretini ödemeyebilirler.

 

Ukraynada Yaşam Koşulları

Ukrayna’da eğitim kalitesinin yüksek olması, yaşam şartlarının da yüksek olması anlamına gelmez. Kaliteli ve yüksek eğitim şartları olan Ukrayna’da, hayat şartları oldukça ucuzdur. Ukrayna’da ortalama 250 dolar ile bir ay rahatlıkla geçiminizi sağlayabilirsiniz.

Kiev, biraz daha modern olduğu için, eğitim ve yaşam tarzı bir daha yüksek ekonomi ister. Ancak Kharkiv ya da Odessa gibi şehirleri tercih ederek, kaliteli ve ucuz eğitimin yanın da ucuz bir yaşam tarzı da elde edebilirsiniz.

Related Posts