blog

Yurtdışı Gençlik Yaz Kampları

Yurtdışı Yaz Kampları

Baltık Yurtdışı Eğitim, Yurtdışı Yaz Kampı’yla sizlerle! Baltık Denizi’nin doğu kıyısında, Kuzey Avrupa’da bulunan Baltık ülkeleri Letonya ve Litvanya, sahip oldukları doğal ve kültürel miras ile ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Eşsiz doğası, Avrupa’nın batısı ve doğusu arasında köprü görevi görmesi, uzun sahil şeridi ve bozulmamış ormanları her iki ülkenin imzası olan güzelliklerinden. Avrupa’nın en yeşil 4 ülkesi arasında bulunan Letonya ve Litvanya yaz kampı için biçilmiş kaftan.

Letonya yaz kampı, bir nehir kıyısında yer almaktadır. Ormanlık alan bakımından oldukça zengin olan bu bölge turistlerin uğrak noktasıdır. Tarihi boyunca birçok mite ve efsaneye konu olan vadiler, milli parklar ve nar ağaçlarıyla süslü uzun yürüyüş yolları görülmeye değer.

Litvanya yaz kampı, ülkenin başkenti Vilnius’a oldukça yakın bir mesafede  konumlandırılmıştır. Kamp için oldukça ideal olan bu bölgede ziyaretçilerin konaklayabilecekleri birçok dağ evi ve kamp alanları bulunmaktır. Her iki ülkedeki yaz kampının ortak özelliği öncelikle gençlerin zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimine katkıda bulunmayı amaçlayan bir eğitim anlayışına sahip olmaktır. Kamplardaki öğretmenlerimiz gençlere ellerini ve zihinlerini bir enstrüman gibi kullanmayı öğretmeyi, böylece içlerindeki sanatçı ruhu ortaya çıkarmayı amaçlar. Doğayla bütünleşik, ahlaki açıdan sorunsuz ve yüksek sosyal becerilerle donatılan bu ruh, kişinin bir birey olma serüvenindeki mihenk taşlarından biri haline gelir.

Letonya ve Litvanya yaz kampları her sene dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 100 öğrenciyi ağırlar. Öğrenciler kampa ulaştıktan sonra yaşları baz alınarak 10-15 kişilik gruplara ayrılır. Her bir grubun bir takım lideri bulunur. Liderler, iyi birer eğitimcidir ve daha önce çeşitli projelerde yer almış tecrübeli profesyonellerden seçilmektedir. Bunların yanı sıra tıbbi durumlar için her iki kampta da doktor bulunmaktadır. Kampların genel dili İngilizce’dir. Ancak dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler birçok dile maruz kalmaktadır ve kendi aralarında bu dilleri kullanmakta özgürlerdir ki bu da gencin kültürel açıdan gelişimine son derece mühim katkılar sunmaktadır. Dil bariyeri olmaksızın kurulmaya çalışılan iletişim öğrencinin kişisel gelişimi üzerinde önemli ve iyi etkiler yaratabilir.

Letonya yaz kampına çeşitli ülkelerden katılım sağlanmaktadır. Bu ülkeler arasında; Letonya, Litvanya, Macaristan, ABD, Rusya, Çin, Fransa/ İsviçre, Estonya ve Kanada bulunur. Litvanya takım üyelerinin katılımları ise Arjantin, ABD, İspanya/ İrlanda, Güney Kore, Letonya, Brezilya/ Portekiz ve Kanada gibi ülkelerden sağlanmaktadır.

Aktiviteler Nelerdir?

Çok kültürlü bir çevreye sahip kamp havası öğrencilerin doyasıya eğlenmesine ve eğlenirken öğrenmesine katkıda bulunur. Kamp süresince gençler; müzik, oyunlar, el sanatları ve sanatın diğer dalları, bilim, doğa yürüyüşleri, kano gezileri ve kendi yaş gruplarına uygun etkinliklerle gezerek ve görerek keşfetmeyi, yaratıcılıklarını bir üst seviyeye taşımayı öğrenirler. Gençler, kampta geçirecekleri her gün öncesinden iyice düşünülmüş ve her bir adımı planlanmıştır. Örneğin; kamp alanında her sabah ve akşam olmak üzere buluşmalar gerçekleştirilir. Sabah ve akşam çemberi olarak adlandırılan bu buluşmalarda, o gün içerisinde neler yapabilecekleri, hangi etkinliklere katılım sağlayacakları anlatılır. Oluşturulan bu çemberler, başlangıçta kendilerini bedenen ve zihnen güne hazırlamalarına, akşam saatlerinde de gün içerisinde gerçekleşen etkinlikler hakkında yorumlarda bulunmalarına, günü sağlıklı bir şekilde değerlendirmelerine yardımcı olur.

Kamp planı 8.30’da başlayacak şekilde oluşturulmuştur. Plan sırasıyla kahvaltı, sabah çemberi, sabah konuşması, karma etkinlikler, öğle yemeği, ve tabi ki serbest zaman, grup aktiviteleri, akşam yemeği, akşam çemberi, yatmaya hazırlık ve yatma zamanı şeklindedir.

Konaklama ve Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Letonya’da öğrenciler görsel açıdan merak uyandırıcı, temiz ve ahşap kamp evlerinde ve devasa ev tipi çadırlarda konaklamaktadır. Kamp alanının göletler, ormanlar, çayırlar ve bir nehirle kaplı masalsı havası kişiyi içine çeker. Ayrıca kamp alanında gençlerin spora teşvikini sağlayabilmek adına basketbol, voleybol ve futbol sahaları bulunmaktadır. Yerel ve organik yetiştirilen ürünlerle hazırlanan kahvaltı ve yemekler kamp alanını cezbedici bir hale getirir. Temiz havanın acıktırıcı ortamında çeşitli atıştırmalıklar da gün içerisinde öğrencilere sunulur.

Litvanya’da konaklama son derece ferah ve modern bir yapıya sahip konukevlerinde sağlanır. Orman, çayır ve göl manzaralı kamp alanı unutulmayacak görsellerle ziyaretçilerinin hafızalara kazınmaktadır. Spor tesisleri burada da öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği, gün içerisinde ikram edilen atıştırmalıklar doğal ve tazedir. Yerel lezzetleri de bünyesinde bulunduran mutfak takdire şayandır.

Kamplara ulaşım Baltık Yurtdışı Eğitim tarafından çift yön havaalanı transfer hizmeti şeklinde sağlanmaktadır. Letonya ve Litvanya kamplarına Riga ve Vilnius üzerinden ulaşılabilir.

Programın Amacı Nedir?

Eğiticimler, programın sonuna kadar öğrencilerin sosyal açıdan duyarlı ve bilinçli olmaya yatkın hale gelmelerine yardımcı olmayı, küresel bir dünyanın parçası olduklarını hissederek farklı bir bakış açısı geliştirmelerini sağlamayı, üzerinde yaşadıkları bu güzeller güzeli, bir eşi daha olmayan dünyaya karşı bir sorumluluk bilinci kazandırmayı ve hep birlikte dünyayı korumak ve onları dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için beyin fırtınası yapabilecek seviyeye gelmelerine ön ayak olmayı hedefler.

Kamp programı genel olarak gençlere yeni arkadaşlıklar, güzel anılar ve hikayeler kazandırmasının yanısıra öğrencinin kendi kendilerine öğrenebilme yeteneklerini geliştirmeyi amaçlar. Gençlerin, insan iletişim ve ilişki kurabilme yeteneğinin geliştirilmesi sağlanır. Böylece gençlerin yabancı dil kullanımı da gelişmeye başlıyor. Ayrıca sosyal ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla mobil cihazların kullanımı da kısıtlanmıştır.

Programa Dahil Olanlar Nelerdir?

Letonya ve Litvanya kamp programlarındaki hizmete dahil olanlar arasında; materyaller, (Materyaller kendi içerisinde öğretmenler, danışmanlar, doktorlar ve geziler olarak ayrılmaktadır.) yemek, (Öğrencinin dikkat edilmesi gereken bir diyeti varsa ona uygun olmak üzere hazırlanabilmektedir.) konaklama, vize davetiyesi, havaalanı transferi, aktiviteler ve zamanından önce gelen veya geç ayrılacak olan gençler için yiyecek ve konaklama dahil olmak üzere tam zamanlı bakım bulunmaktadır. Kamp programlarına dahil olmayanlar; vize ücretleri, uçak biletleri, Türkiye içi aktarma, havaalanı çıkış pulu, pasaport ve vize ücreti bedelidir.

Daha fazla bilgi için: İletişim