blog, Uncategorized

Yurtdışı Eğitim Bursları ve Kredileri

Yurtdışı Eğitim Bursları ve Kredileri

Yurt dışında ön lisans, lisans, master ve doktora yapmak bir çok öğrencinin hayalidir. Ancak, öğrencilerin çoğu maddi destek bulmakta zorlanmaktadır. Aslında KYK, aynı Türkiye’de eğitim gören öğrencilere olduğu gibi yurtdışında eğitim alan öğrencilere de kredi ve burs imkanı sağlamaktadır. Yurtdışı eğitim bursları ve kredileri yurt dışında yaşam masraflarının aile ve öğrenci üzerindeki külfetini biraz da olsa azaltmayı amaçlar. Genellikle düşük gelirli ailelerin çocuklarına sağlanan bursun yanında öğrenim kredisi, başvuru sırasında tüm gereklilikleri yerine getiren öğrencilere verilebilmektedir. Prosedürü düzgün bir şekilde takip ederek ve erken başvurarak yurt dışı öğrenim kredisi ve burs imkanlardan yararlanabilirsiniz.

Yurt dışındaki okullarda eğitim süreçlerini daha rahat geçirebilmeleri için devlet tarafından öğrencilere, gittikleri ülkeye göre belirli miktarlarda maddi destek sağlanmaktadır.

Burs Nedir?

Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyen başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paraya burs denir. Burs müracaatları ağustos, eylül veya ekim ayında yapılmaktadır ve başvurular kurum tarafından incelendikten sonra değerlendirmeye alınır. Öğrencilerin bursu almaya devam etmeleri için her yıl Ağustos, Eylül veya Ekim ayında bir üst sınava başarıyla geçtiklerini bildirmeleri gerekmektedir. Başarısız olduğu tasdiklenen öğrencilerin bursları istek dahilinde krediye çevrilir ve bir daha bursa dönüşemez.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyen öğrencileri maddi ve sosyo-kültürel açıdan destelemek amacıyla verilen borç paraya öğrenim kredisi denir. Öğrenim kredisi, eğitim süreci bittikten sonra tek seferde veya taksitler halinde ödenebilir.

Burs ve öğrenim kredisi sonuçları Kasım-Aralık aylarında belli olmaktadır ve kurumun web sayfasından sonuçlar öğrenilebilir. Ayrıca başvuruda bulunan öğrencinin belgelerde belirttiği elektronik posta adresine de bilgi gönderilmektedir.

Burs ve Öğrenim Kredisi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuruları sonucunda kredi veya burs kazanan öğrenciler e-devlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresinden taahhütnameyi onaylamaları gerekir. E-devlet şifresi Türkiye’de PTT şubelerinden, yurt dışında ise konsolosluklardan alınabilir. Notere gidilerek TC kimlik numarası onaylatılır ve onay belgesi YURTKUR’a gönderilir.

Kredi veya Bursun Tahsili Nasıl Yapılır?

  1. Burs veya öğrenim kredinizin yatırılacağı hesabınızın Ziraat Bankası’nın hangi şubesinde açıldığı bilgisini https://kyksorgu.ziraatbank.com.tr/ adresinden öğrenebilirsiniz.
  2. Burs veya öğrenim kredinizi sadece Ziraat Bankası’nın Türkiye ve KKTC’deki Şubelerinden tahsil edebilirsiniz. Diğer ülkelerdeki Ziraat Bankası Şubelerinde kart teslimi veya ödeme yapılmamaktadır.
  3. Türkiye’de değil iseniz vekiliniz (onaylı vekâletname gerekmektedir) her hangi bir Ziraat Bankası Şubesine başvurarak burs veya öğrenim kredinizi tahsil edebilir ve/veya adınıza Kurumumuz ödemeleri için Ziraat Bankası’nda açılmış hesabınıza ait banka kartınızı teslim alabilir.
  4. Türkiye dışında bulunuyor iseniz size en yakın konsolosluk veya büyükelçilik aracılığıyla burs veya öğrenim kredini Ziraat Bankası nezdindeki hesabınızdan çekebilecek ve/veya banka kartınızı teslim alabilecek kişiye vekâletname düzenletebilirsiniz.
  5. Konsolosluk veya büyükelçilikler aracılığı ile düzenlenecek ve onaylanacak vekâletname örneğini almak için tıklayınız.

Ülkelere Göre Burs ve Kredi Miktarları Nedir?

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilere devlet tarafından belirli miktarlarda maddi destek sağlanmaktadır. Öğrencilerin bulundukları ülkede sosyal faaliyetlere katılımı ve temel ihtiyaçlarını gidermeleri için sağlanan burs ve öğrenim kredisi eğitim sürecini kolaylaştırmayı amaçlar ve bu ihtiyaçların ülkelerin ekonomisine bağlı olarak değiştiği gözönünde bulundurularak her ülkedeki öğrencilere farklı miktarda burslar sağlanmaktadır. 2018-2019 yılı itibariyle Letonya’da ön lisans, lisans, master ve doktora eğitimi alacak öğrenciler için verilen burs ve kredi miktarları 710, 1.420 ve 2.130 TL, Litvanya için 653, 1.306 ve 1.959 TL ve Estonya için 780, 1.560 ve 2.340 TL’dir.