blog, Uncategorized

Yurtdışında Lisans Tamamlama ve Kredi Transferi

Yurtdışında Lisans Tamamlama ve Kredi Transferi

İyi bir geleceğin anahtarı iyi bir eğitimdir. Gençlerin gelecek planlarını şekillendirecek olan eğitim süreçleri de ancak iyi bir üniversite ile tamamlanabilir. Bazı durumlarda öğrenciler sınav sisteminde başarısızlığa uğrayabiliyor. Fakat bu umutsuzluğa düşmelerine neden olmamalı çünkü yurt dışında sınavsız eğitim fırsatını yakalayabilirler. Bitirdikleri bir önlisans bölümü mevcutsa eğitimlerini yurt dışı okullarına dikey geçiş yaparak yeni bir bölümde tamamlayabilir ve lisans diploması alabilirler. Birçok Türk öğrenci yurtdışında lisans tamamlama ve dikey geçiş sayesinde hayallerindeki mesleki eğitime kavuşabiliyor. Ayrıca hali hazırda eğitim almakta olduğunuz bir lisans programı varsa yine aynı şekilde bu bölümü de yurt dışında bitirebilme imkanına sahipsiniz. Ortak alınan ve başarıyla verilmiş dersleri geçiş yaptığınız okulda saydırabilirsiniz. Türk öğrenciler, Letonya ve Litvanya’da belirli bir kontenjana sahip olan, çok çeşitli lisans bölümlerine başvurarak hayallerindeki mesleğe bir adım daha yaklaşabilir, sınav stresinden uzakta eğitimlerini tamamlayabilirler. Baltık Yurt Dışı Eğitim’in tecrübelerinden yararlanarak yılın belirli zamanlarında başvuru alan bu eğitim kurumlarını tanıyabilir ve tüm prosedürleri rahatça uygulama fırsatı yakalayabilirsiniz.

Yurt Dışında Meslek Yüksek Okulu Mezunlarına Dikey Geçiş

Ülkemizde ön lisans diplomasına sahip ancak hayat şartları ve tekrar yüzleşmek istemedikleri sınav stresi dolayısıyla lisans diploması alamayan birçok öğrenci mevcut. Bu durum çözülemez değil. Bir meslek yüksek okulu mezunu olarak lisans eğitiminize Baltık ülkelerinde devam edebilirsiniz. Üstelik eğitim ücretleri cep yakmıyor! Ayrıca, kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra devletten 653-710 tl arasında KYK burs ve kredisi de alabiliyorsunuz. Dikey geçiş sistemi eğitiminizi bir ileri seviyeye taşımanıza olanak sağlıyor.

AKTS Transfer Sistemi

Yurt dışında lisans tamamlama ve dikey geçiş birçok fırsatı beraberinde getiriyor. Zaman kaybetmeden akademik hayatınızı canlandırabilirsiniz ve bunun için herhangi bir sınava da ihtiyacınız yok. Kaliteli ve güvenilir eğitimi ile dünyaca tanınan üniversitelerde akts transfer sistemi mevcut. Meslek yüksek okulu mezunu öğrenciler verdikleri dersleri akts sistemi sayesinde saydırabiliyor ve oldukça modern bir lisans eğitim sürecinin kapılarını aralıyor. Akts transfer sistemi sayesinde lisans eğitimine Litvanya ve Letonya’da devam edebiliyorsunuz ancak kayıt süreci tamamlanmadan önce hangi derslerden muaf sayılacağını söylemek mümkün değil. Kayıt tamamlama sonrasında gerekli değerlendirmeler kayıt olunan okulca yapılıyor ve her bir dersin görevlisi tarafından incelemeye tabi tutuluyor. İnceleme sırasında derslerin içeriği göz önünde bulundurularak gerekli koşulları sağladığınız saptandığında ortak derslerden muaf olursunuz ve 3. sınıftan lisans eğitiminize devam edebilirsiniz. Şanslısınız ki Letonya ve Litvanya’da Türkiye eğitim sistemi geçerliliğini korumaktadır. Bu sebeple, derslerin çoğu geçerli sayılacaktır. Geçerli dersler toplam eğitimin 1-1,5 yılına tekabül eder. Üstelik kredi transfer sistemi için herhangi bir sınava ihtiyaç duyulmaz. Kredilerin transferi öğrencinin yeterli krediyi sağlaması halinde eğitim süresini kısaltmasa da okul ücretinde indirime gidilmesine olanak sağlayabilir.

Letonya ve Litvanya’da dünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan okullarda eğitim görme şansınız var. Baltık ülkeleri ek olarak, öğrencilerine eğitim süresince çalışma imkanı da sağlar. Litvanya’da bir sene sonra, Letonya’da ise eğitiminize başladıktan 2-3 ay sonra çalışma hayatına katılabiliyorsunuz. Okul süresince yarı zamanlı, yaz tatillerinde ise tam zamanlı olarak iş bulmak hiç de zor değil. Genç nüfusun ekonomiye katkısını göz ardı etmeyen Baltık ülkelerinde diplomanızı almadan çalışma hayatıyla tanışırsınız.

Yurtdışında lisans tamamlama ve kredi transferi hakkında bilgi edinmek ve kayıt sürecini beraber tamamlamak isterseniz bize ulaşın.